Rehearsals

Wind SymphonyCourse Syllabus Spring 2017

TENTATIVE Collegium Round Schedule 

Round 1: June 12-14

                1:30 – 2:00            Tzu-Ting Wang – Gounod, Petite Symphonie (Mvt. 1-2)

                2:00 – 2:30             Ben Allen – Gounod, Petite Symphonie (Mvt. 3-4)

BREAK (2:30-2:45 – 15 minutes)

                2:45 – 3:15             Hsiao-Ju Chen – Mendelssohn, Nocturno, Op. 24              

                3:15 – 3:45             Ken Moses – Spohr, Notturno for Turkish Band (Mvt. 1-2)

BREAK (3:45-4:00 – 15 minutes)

                4:00 – 4:30              Catherine Conlin – Jacob, Old Wine in New Bottles (Mvt. 1-2)

                4:30 – 5:00              Eric Smith – Jacob, Old Wine in New Bottles (Mvt. 3-4)

Round 2: June 15-17

                1:30 – 2:00              Takahiro Iwamitsu – Rosetti, Partita in F (Mvt. 1-2)

                2:00 – 2:30              Jonathan Dowd – Rosetti, Partita in F (Mvt. 3-4)

                                BREAK (2:30-2:45 – 15 minutes)

                2:45 – 3:15              Boonyarit Kittaweepitak – Bird, Serenade, Op. 40 (Mvt. 1-2)

                3:15 – 3:45              Jonathan Watkins – Bird, Serenade, Op. 40 (Mvt. 3-4)

                                BREAK (3:45-4:00 – 15 minutes)

                4:00 – 4:30              Karen Bronson – Liadov, Eight Russian Folksongs (Mvt. 1-4)

                4:30 – 5:00              Adam Davis – Liadov, Eight Russian Folksongs (Mvt. 5-8)

                5:00 – 5:30              Jung-Hsuan Chu – Krenek, Three Merry Marches (Mvt. 2-3)

Round 3: June 18-20

                1:30 – 2:10              Ben Blasko – Gorb, Scenes from Bruegel

                2:10 – 2:50              Jesus Candela – Massenet, Ballet Music from ‘Le Cid’

                                BREAK (2:50-3:00 – 10 minutes)

                3:00 – 3:40              Jackie Townsend – Toch, Spiel & Vaughan Williams, Scherzo alla Marcia

                3:40 – 4:20              Luke Varland – Holst, Second Suite in F

                                BREAK (4:20-4:30 – 10 minutes)

                4:30 – 5:10              Justin White – Hartley, Concerto for 23 Winds

                5:10 – 5:50              Todd Dock – Massenet, Ballet Music from ‘Le Cid’

Round 4: June 21-23

                1:30 – 2:00              Chappy Gibb – Weill, Little Threepenny Music (Mvt. 1-4)

                2:00 – 2:30              Takashi Takao – Weill, Little Threepenny Music (Mvt. 5-7)

                                BREAK (2:30-2:45 – 15 minutes)

                2:45 – 3:15              Daniel Brock – Krenek, Three Merry Marches (Mvt. 1-2)

                3:15 – 3:45              James Moon – Spohr, Notturno for Turkish Band (Mvt. 1-2)

                BREAK (3:45-4:00  – 15 minutes)

                4:00 – 4:30              Sam Day – Spohr, Notturno for Turkish Band (Mvt. 3-4)

                4:30 – 5:00              David Mercedes – Spohr, Notturno for Turkish Band (Mvt. 5-6)

                5:00 – 5:30              Eston Bell – Rosetti, Partita in F (Mvt. 1-2)

Round 5: June 24-25

June 24

                9:00 – 10:30            TBD

                                BREAK (10:30-11:00 – 30 minutes)

                11:00 – 12:30          TBD

                                LUNCH BREAK (12:30-2:00 – 90 minutes)

                2:00 – 3:30              TBD

June 25

                9:00 – 10:00            TBD

                10:00 – 11:00          TBD

                11:00 – 12:00          TBD

                                BREAK (12:00 – 2:00)

                2:00 – 4:00              Final Competition Concert

 


 

Symphonic BandCourse syllabus Spring 2017

Tuesday/Thursday 12:30 - 3:15 pm

Tuesday: April 18- COM 232
12:30pm      Broughton
1:00pm        Barnes
2:00pm        Malaguena
2:25pm        Goto
2:45pm        Nakahashi

Thursday: April 20- Winspear
12:30pm       Broughton
12:45pm       Barnes (with tech support)
1:45pm         Malaguena
2:05pm         Marches
2:25pm         Goto
2:45pm         Nkahashi

Saturday: April 22- Winspear
2:00pm         Broughton
2:20pm         Barnes
3:05pm         Malaguena
3:30pm         Marches
3:50pm         Goto
4:15pm         Nakahashi

Sunday: April 23- CONCERT
3:00PM       CALL TIME
3:30PM       CONCERT


 

Wind Ensemble Course syllabus Spring 2017

Tuesday/Thursday 3:30-6:15pm

April 25 Murch IRR
3:30     Wagner
4:05     Arnold

April 27--Murchison Winspear Hall
4:15 Wagner
        Arnold
7:00 CALL TIME for 7:30 concert


 

Brass Band - Course Syllabus Spring 2017

Monday/Wednesday 2:15-4:05pm

Mondays
2:15    Chorale(s)
2:20    2nd Epitaph
2:35    MacBeth
3:10    Blow Away
3:35    Dragon
 

Wednesday
2:15    Chorale(s)
2:20    Sospan
2:40    Blue Rondo
3:05    Dragon
3:40    MacBeth
 


 

Concert BandCourse Syllabus Spring 2017

Monday/Wednesday 1:15-3:15

 

 

 

 


 

University Band — Course Syllabus Spring 2017

Monday/Wednesday 3:30- 5:30pm